Pršet nebude… aneb týdenní pobyt pro seniory 2022

tydenni-pobyt-pro-seniory-2022

“Pršet nebude…” To je heslo, které by mohl nést letošní pobyt pro seniory 2022. Tentokrát jsme vybrali středisko Ramzová, které je dobrým výchozím místem pro spoustu zajímavých cílů v blízkém i vzdálenějším okolí. Hotel Andromeda je od vlaku i lanovky, co by kamenem dohodil, na každé straně les a samotné ubytování útulné, klidné a doplněné péčí vstřícného personálu.

Týdenní pobyt pro seniory 2022

Naše skupina měla 17 zdatných, radostných a pozitivně naladěných účastníků. Sešli se senioři z Brna, Znojma, Tišnova, Blanska, Iváně a Zlína.

První večer jsme si po příjezdu sedli do společenské místnosti, abychom se alespoň trochu seznámili. Z úst účastníků padala slova o tom, jak si přijeli odpočinout, nadechnout čerstvého horského vzduchu, přečíst si v klidu zase pár stránek své oblíbené knihy či poznat nové lidi a nebýt chvíli sám.

Pršet nebude…

Program byl již tradičně nabitý. Posuďte sami: během jednoho týdne jsme navštívili lázeňské město Jeseník a vyzkoušeli venkovní balneoterapii, za mlhy jsme vystoupali k horské chatě Paprsek, kde nám odměnou byly vyhlášené borůvkové knedlíky a také spousta praváků velkých jako lidská dlaň. Pondělní oběd jsme měli ve vyhlášeném samoobslužném lesním baru u Horní Lipové, kde jsme také navštívili rodinnou ZOO. V úterý jsme vyšli na Keprník, což je čtvrtý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku a zlatým hřebem celého týdne byla exkurze v přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně. Závěr týdne patřil vycházce do obce Branná, která je proslulá výrobou máslových trubiček. A cestu domů jsme obohatili exkurzí Ruční papírny ve Velkých Losinách.

Na těle i na duši

To není všechno. Nedílnou součástí programu je také nabídka duchovního programu. Každé ráno jsme se tak sešli k modlitbě a rannímu zamyšlení, navečer zase k modlitbě růžence a v sobotu jsme se zúčastnili bohoslužby v Jeseníku.

Svůj prostor samozřejmě dostaly také vzdělávací aktivity. Již tradičně drobný trénink paměti, rozvoj psychomotoriky zvláště při ranních rozcvičkách či jako pauza mezi přednáškami, knihy a důležitost knih v našem životě, přednáška o Velkých ženách z malé země a cestovatelské besedy o Rakousku, Jizerských horách a mnohé další.

Sami vidíte, že na týdenní pobyt bylo programu až až. Při závěrečném večerním setkání od účastníků častokrát zaznělo, že přivezenou knihu nestihli ani otevřít, že psychicky se cítí odpočinuti, ale fyzicky tak úplně ne 😊. Není divu, v nohou měl každý úctyhodných 60 km. Všichni zúčastnění vyzdvihli skladbu programu, jeho dobrovolnost, a hlavně to úžasné slunečné počasí, které nás provázelo celým týdnem, ač předpověď vypadala zcela naopak.

Mgr. Tereza Kozderová, DiS., vedoucí pobytu

Pobyty pro seniory

Všechny informace (nejen) o plánovaných pobytech