Buňky mého těla, probuďte se…

pobyt_pro_seniory_2021

“Buňky mého těla, probuďte se…” Tak by se dal pojmenovat náš týdenní pobyt pro seniory 2021, který se nám po dlouhé odmlce skupinového setkávání podařilo zrealizovat. Tradice praví, že každý rok poznáváme jiné místo, a tak nás letos čekaly Jeseníky. Konkrétně Horský hotel Neptun v Malé Morávce, vesničce nedaleko Karlovy Studánky.

Týdenní pobyt pro seniory 2021

Naše skupina měla 28 zdatných, radostných a pozitivně naladěných účastníků. Sešli se senioři z Brna, Znojma, Tišnova, Blanska, Třebíče, Iváně, Zlína i Hodonína.

První večer jsme si po příjezdu sedli do společenské místnosti, abychom se alespoň trochu seznámili. Z úst účastníků padala slova o tom, jak si přijeli odpočinout, nadechnout čerstvého horského vzduchu, přečíst si v klidu zase pár stránek své oblíbené knihy či poznat nové lidi po náročném a dlouhém období izolace.

Program byl nabitý. Zpětně si říkám, jak jsme to mohli zvládnout? Posuďte sami: během 6 dnů jsme viděli Arboretum Makču Pikču v obci Paseka, navštívili hrad Sovinec, prošli se k Mechovému jezírku na Rejvízu, navštívili poutní místo Maria Hilf ve Zlatých Horách, kde nás provedl a s láskou přivítal místní duchovní správce, vystoupali na Praděd, viděli pískové sochy na Kopřivné, nakoupili lázeňské oplatky v Karlově Studánce a zdolali také stezku plnou lávek a žebříků kolem vodopádů Bílé Opavy.

Zdraví na těle i na duši

To není všechno. Nedílnou součástí programu je také nabídka duchovního programu. Každé ráno jsme se tak sešli k modlitbě a rannímu zamyšlení, navečer zase k modlitbě růžence. Dvakrát naše přítomnost zvedla návštěvnost v místním kostele Nejsvětější Trojice a dvakrát jsme také měli svoji mši, kdy za námi přijel otec Roman z Brna. Jako důležitý bod jeho návštěvy se ukázala možnost individuálních rozhovorů.

Prostor samozřejmě dostaly také vzdělávací aktivity. Již tradičně trénink paměti, rozvoj psychomotoriky zvláště při ranních rozcvičkách či jako pauza mezi přednáškami, knihy a důležitost knih v našem životě, přednáška o životě svaté Ludmily a jejím odkazu pro dnešní prarodiče či přednáška o Brněnské diecézi nebo jižní Moravě, kdy došlo i na zpěv lidových písní.

Pobyt pro seniory 2021 se vydařil. Po všech stránkách

Sami vidíte, že na týdenní pobyt bylo programu až až. Při závěrečném pátečním večerním setkání od účastníků častokrát zaznělo, že přivezenou knihu nestihli ani otevřít, že psychicky se cítí odpočinuti, ale fyzicky rozhodně ne 😊. Všichni zúčastnění vyzdvihli skladbu programu, jeho dobrovolnost, a hlavně to úžasné slunečné počasí, které nás provázelo celým týdnem.

Zvláštností letošního roku bylo, že v naší skupině bylo 14 nových seniorů, kteří s námi vyrazili poprvé. Jsem vděčná za jejich odvahu vydat se na týden s neznámými lidmi a stejně tak jsem vděčná našim stálicím, které se postaraly o to, aby se nikdo necítil sám. Do Brna už se nevracela jen skupina aktivních seniorů, ale skupina přátel, kteří (jak věříme) se s námi vydají příští rok znovu. My už se těšíme!

Mgr. Tereza Kozderová, DiS., vedoucí pobytu

Pobyty pro seniory

Všechny informace (nejen) o plánovaných pobytech