Mobilní počítačová učebna

Co je Mobilní Počítačová Učebna (MPU)?

Mobilní počítačová učebna je naše jedinečná výjezdní aktivita, která slouží k získání základních informací o počítači a především praktických dovedností při práci na PC

V čem spočívá?

V Brně naložíme do auta techniku, výukové materiály, lektora a společně vyrazíme až k Vám.

Co pro realizaci MPU musíte udělat vy?

  • zajistit prostory, kde bude dostatek světla a bílá zeď nebo promítací plátno. Důležitou podmínkou je také kvalitní pokrytí internetu 
  • zajistit dostatečný počet účastníků a průběžně s nimi komunikovat 

MPU je pro účastníky zdarma.

Mobilní počítačová učebna je realizována díky finanční podpoře MPSV.

MPU pro začátečníky

Dostali jste od dětí či vnoučat nový notebook, ale už nemají tolik času Vás s ním naučit pracovat? Uvažujete, že si notebook pořídíte sami, ale váháte, zda jeho obsluhu zvládnete?

Pak je tento kurz určený právě vám.

Budeme se věnovat základnímu nastavení a ovládání notebooku, precizně nacvičíme tzv. dvojklik, bez kterého se neobejdeme, založíme e-mailovou adresu, naučíme se psát e-maily, přikládat přílohy. Také Vám ukážeme, jak se vytváří a spravují složky, abyste měli stále přehled o svých dokumentech. Naučíme Vás vyhledat dopravní spojení a mnohé další.

Důležitá je trpělivost a odvaha zkoušet nové věci. S tím si v tomto kurzu vystačíme.

Součástí kurzu jsou jednoduché domácí úkoly, které Vám pomohou k lepšímu zapamatování nových znalostí a dovedností. Navíc díky těmto úkolům můžete být s lektorem v kontaktu po dobu celého kurzu.

MPU pro pokročilé

Používáte notebook, ale už Vám nestačí jen psát e-maily a surfovat po internetu?

Pak Vás v našem kurzu pro pokročilé naučíme dalším dovednostem. Např. nakupovat na internetu, objednat se k lékaři nebo najít tu nejlepší vstupenku do divadla. Podíváme se také na sociální sítě, nahlédneme pod pokličku internetového bankovnictví a mnohé další.

Součástí kurzu jsou také domácí úkoly, na kterých si lektor ověří, jak se Vám daří nové poznatky využívat v praxi.

Mobilní učebna Tablet krok za krokem

Nejdřív stolní počítač, pak notebook a najednou tablet, který ani nemá klávesnici. Objevil se tento chytrý pomocník taky ve Vašich rukou? Ukážeme Vám, jak na něj.

V našem kurzu se naučíte základní obsluhu tabletu, instalaci aplikací, naučíte se také využívat Google a jeho obchod, kde se potřebné aplikace pořizují. Vyzkoušíme také funkci fotoaparátu a podíváme se na další způsoby, jakými lze tablet využít – poslech hudby, čtení knih a mnohé další. Sami uvidíte, že tablet se může stát vaším skvělým společníkem.

Domácí úkoly během kurzu Vám pomohou k samostatnému procvičení získaných dovedností.

Pokud vlastníte svůj tablet, podmínkou pro účast v tomto kurzu je operační systém Android.

Termíny a místa konání

KdyKde
Aktualizováno 
  
  

Co říkají účastníci

“Jako lektorka MPU bych chtěla vyzdvihnout a ocenit všechny seniory, kteří se do kurzu rozhodli přihlásit a věnovat svůj čas a úsilí, aby se naučili něco nového, v tomto případě, aby zvládli základy práce s počítačem a internetem. Mladší generace se setkává s informačními technologiemi od útlého věku, takže málokdo si uvědomuje, jak samozřejmé to pro nás je. Počítače vnímáme jako každodenní pracovní a komunikační nástroj, jako nezbytného pomocníka. Mnozí senioři to mají ale trošku jinak. Internet a svět počítačů je pro ně abstraktní a těžko srozumitelný prostor. Naším úkolem je jim tento prostor přiblížit a zpřístupnit. Věřím, že to může přispívat k tomu, aby se senioři cítili komfortněji v dnešním světě plném informačních technologií a aby jim tyto tehnologie byly více pomocníkem a méně překážkou. V současné chvíli pracujeme se seniory v Olomouci. Pro mě osobně je to spolupráce velmi příjemná a ze strany seniorů vnímám velkou snahu, zájem a hlavně pozitivní přístup, což je asi základní předpoklad úspěšného absolvování kurzu. Senioři se tak po několika lekcích naučili v počítači vyhledat programy a aplikace, které jsou pro ně důležité, stále se zlepšují v práci s klávesnicí a myší, jsou schopni si vyhledávat informace na internetu a pronikají do tajů e-mailové komunikace. Ještě nás čeká společné zvládnutí několika dalších témat a já se těším na společně strávený čas.”

(lektorka MPU Olomouc, Bc. Michaela Kolářová)

 

“Bylo pro mne, jako lektorku, velmi zajímavé setkávat se se seniory, kteří měli odvahu a chuť přijít na kloub moderním technologiím. A ještě zajímavější pro mne bylo tyto informace srozumitelně předávat. Na kurzu MPU jsem lektorovala poprvé a pevně věřím, že ne naposledy. Největším překvapením bylo, že některé věci jsou jim bez internetu absolutně nedostupné. A to i naprosto základní věci, jako třeba přistoupení ke smlouvě, domluva na poště, nebo i přihlášení se do různých kurzů. Neobvyklý byl také velký zájem o základní kurz.
Senioři byli vděční, že jim byl kurz nabídnut. I když oni sami měli snahy naučit se základní práci s počítačem, pomoci od mladé generace v rodině se nedočkali. Prý neměli čas a trpělivost trávit se svými prarodiči hodiny u počítače. Jsem tedy velmi ráda, že jsme se prokousali lekcemi od naprostých základů až k vymoženostem internetu. Senioři jsou nyní schopni najít si spoje dopravy, vyhledávat informace na internetu, komunikovat mailem a stáhnout si fotky z dovolené. Sami byli velmi aktivní, někteří si dokonce během kurzu koupili vlastní počítač a už zjišťovali, zda bude i kurz pokračovací. Svět počítačů se jim otevřel a má jim ještě mnohé co nabídnout. A já jsem velmi ráda, že jim to MPU může umožnit.”

(lektorka MPU Zlín, Hana Strašáková)

Pokud máte zájem o realizaci kurzu MPU přímo u vás, neváhejte nás kontaktovat.