Mobilní počítačová učebna

Co je Mobilní Počítačová Učebna (MPU)?

Mobilní počítačová učebna je naše jedinečná výjezdní aktivita, která slouží k získání základních informací o počítači a především praktických dovedností při práci na PC

V čem spočívá?

V Brně naložíme do auta techniku, výukové materiály, lektora a společně vyrazíme až k Vám.

Co pro realizaci MPU musíte udělat vy?

  • zajistit prostory, kde bude dostatek světla a bílá zeď nebo promítací plátno. Důležitou podmínkou je také kvalitní pokrytí internetu 
  • zajistit dostatečný počet účastníků a průběžně s nimi komunikovat 

MPU je pro účastníky zdarma.

  • MPU se koná ve vašem prostředí, např. seniorský klub, obecní úřad či knihovna
  • Výuka se skládá ze šesti lekcí po dvou hodinách
  • Přítomni jsou vždy dva lektoři
  • V mobilní výbavě disponujeme 5 notebooky a 5 tablety

Mobilní počítačová učebna je realizována díky finanční podpoře MPSV.

MPU pro začátečníky

Dostali jste od dětí či vnoučat nový notebook, ale už nemají tolik času Vás s ním naučit pracovat? Uvažujete, že si notebook pořídíte sami, ale váháte, zda jeho obsluhu zvládnete?

Pak je tento kurz určený právě vám.

Budeme se věnovat základnímu nastavení a ovládání notebooku, precizně nacvičíme tzv. dvojklik, bez kterého se neobejdeme, založíme e-mailovou adresu, naučíme se psát e-maily, přikládat přílohy. Také Vám ukážeme, jak se vytváří a spravují složky, abyste měli stále přehled o svých dokumentech. Naučíme Vás vyhledat dopravní spojení a mnohé další.

Důležitá je trpělivost a odvaha zkoušet nové věci. S tím si v tomto kurzu vystačíme.

Součástí kurzu jsou jednoduché domácí úkoly, které Vám pomohou k lepšímu zapamatování nových znalostí a dovedností. Navíc díky těmto úkolům můžete být s lektorem v kontaktu po dobu celého kurzu.

MPU pro pokročilé

Používáte notebook, ale už Vám nestačí jen psát e-maily a surfovat po internetu?

Pak Vás v našem kurzu pro pokročilé naučíme dalším dovednostem. Např. nakupovat na internetu, objednat se k lékaři nebo najít tu nejlepší vstupenku do divadla. Podíváme se také na sociální sítě, nahlédneme pod pokličku internetového bankovnictví a mnohé další.

Součástí kurzu jsou také domácí úkoly, na kterých si lektor ověří, jak se Vám daří nové poznatky využívat v praxi.

Mobilní učebna Tablet krok za krokem

Nejdřív stolní počítač, pak notebook a najednou tablet, který ani nemá klávesnici. Objevil se tento chytrý pomocník taky ve Vašich rukou? Ukážeme Vám, jak na něj.

V našem kurzu se naučíte základní obsluhu tabletu, instalaci aplikací, naučíte se také využívat Google a jeho obchod, kde se potřebné aplikace pořizují. Vyzkoušíme také funkci fotoaparátu a podíváme se na další způsoby, jakými lze tablet využít – poslech hudby, čtení knih a mnohé další. Sami uvidíte, že tablet se může stát vaším skvělým společníkem.

Domácí úkoly během kurzu Vám pomohou k samostatnému procvičení získaných dovedností.

Termíny a místa konání

KdyKde
Aktualizováno 
  
  

Co říkají účastníci

“Jako lektorka MPU bych chtěla vyzdvihnout a ocenit všechny seniory, kteří se do kurzu rozhodli přihlásit a věnovat svůj čas a úsilí, aby se naučili něco nového, v tomto případě, aby zvládli základy práce s počítačem a internetem. Mladší generace se setkává s informačními technologiemi od útlého věku, takže málokdo si uvědomuje, jak samozřejmé to pro nás je. Počítače vnímáme jako každodenní pracovní a komunikační nástroj, jako nezbytného pomocníka. Mnozí senioři to mají ale trošku jinak. Internet a svět počítačů je pro ně abstraktní a těžko srozumitelný prostor. Naším úkolem je jim tento prostor přiblížit a zpřístupnit. Věřím, že to může přispívat k tomu, aby se senioři cítili komfortněji v dnešním světě plném informačních technologií a aby jim tyto tehnologie byly více pomocníkem a méně překážkou. V současné chvíli pracujeme se seniory v Olomouci. Pro mě osobně je to spolupráce velmi příjemná a ze strany seniorů vnímám velkou snahu, zájem a hlavně pozitivní přístup, což je asi základní předpoklad úspěšného absolvování kurzu. Senioři se tak po několika lekcích naučili v počítači vyhledat programy a aplikace, které jsou pro ně důležité, stále se zlepšují v práci s klávesnicí a myší, jsou schopni si vyhledávat informace na internetu a pronikají do tajů e-mailové komunikace. Ještě nás čeká společné zvládnutí několika dalších témat a já se těším na společně strávený čas.”

(lektorka MPU Olomouc, Bc. Michaela Kolářová)

 

“Bylo pro mne, jako lektorku, velmi zajímavé setkávat se se seniory, kteří měli odvahu a chuť přijít na kloub moderním technologiím. A ještě zajímavější pro mne bylo tyto informace srozumitelně předávat. Na kurzu MPU jsem lektorovala poprvé a pevně věřím, že ne naposledy. Největším překvapením bylo, že některé věci jsou jim bez internetu absolutně nedostupné. A to i naprosto základní věci, jako třeba přistoupení ke smlouvě, domluva na poště, nebo i přihlášení se do různých kurzů. Neobvyklý byl také velký zájem o základní kurz.
Senioři byli vděční, že jim byl kurz nabídnut. I když oni sami měli snahy naučit se základní práci s počítačem, pomoci od mladé generace v rodině se nedočkali. Prý neměli čas a trpělivost trávit se svými prarodiči hodiny u počítače. Jsem tedy velmi ráda, že jsme se prokousali lekcemi od naprostých základů až k vymoženostem internetu. Senioři jsou nyní schopni najít si spoje dopravy, vyhledávat informace na internetu, komunikovat mailem a stáhnout si fotky z dovolené. Sami byli velmi aktivní, někteří si dokonce během kurzu koupili vlastní počítač a už zjišťovali, zda bude i kurz pokračovací. Svět počítačů se jim otevřel a má jim ještě mnohé co nabídnout. A já jsem velmi ráda, že jim to MPU může umožnit.”

(lektorka MPU Zlín, Hana Strašáková)

Pokud máte zájem o realizaci kurzu MPU přímo u vás, neváhejte nás kontaktovat.